Nutrition Supplements Project

  1. Choose 6 nutritional supplements, and visit 3 different stores: ex. Food Lion, Vitamin World
  2. List the available forms and cost of each supplement at each store: ex. Food Lion has Vitamin E in gel caps and liquid form/ the gel cap is $6.50 for 25 caps and the liquid is $8.67 for 3oz
  3. List the calorie count for each form of supplement listed: ex. Vitamin E gel cap has 30 calories per cap

2.  Design a chart/graph depicting and comparing the above information and present to the class.

Solution

This question has been answered.

Order Now
Scroll to Top